Katalog GES



Problems

1st Person: Just, Erwin
Additional Persons: Sastry, K. R. S.; Deshpande, M. N.; Márquez, Juan-Bosco Romero; Satnoianu, Razvan A.; Holing, Kent; Klamkin, Murray S.; Deutsch, Emeric; Blair, Stephen; Bednarchak, D.; Benedek, Agnes; Bernstein, Robert; Binz, Jany C.; Boerkoel, Tom; Brodie, Marc; Dale, Knut; Donini, Daniele; Getz, Marty; Jones, Dixon; Grossman, Jerrold W.; Jager, Tom; Locke, S. C.; McCarty, Carl P.; McCarty, Loretta; Pratt, Rob; Reid, Les; Tressler, William; Wenstrom, LeRoy; Woltermann, Michael; Zhou, Li; Furdui, Ovidiu; Bencze, Mihàly; Burnside, Robert R.; Bataille, Michael; Bogaert, Jean; Can, Minh; Martin, Reiner; Neubauer, Michael G.; Schlosberg, Joel; Seiffert, Heinz-Jürgen; Teclezghi, Beiment; Amdeberhan, Tewodros; Wang, Xianfu; Lee, Ho-joo; Kinyon, Michael K.; Ahmad, Hamza; Alsina, Claudi; Ayele, Geta Techanie; Barger, S. Floyd; Beasley, Brian D.; Blackman, Anthony C.; Belinsky, Eduard S.; Carroll, Ron Martin; Daquila, Richard; Diminnie, Charles R.; Edwards, Tim; Efthimiou, Costas; Golomb, Michel; Goto, Kazuo; Hagglund, Lee O.; Hamilton, Tracy Dawn; Hamilton, Howard B.; Hammock, Damion J.; Hogan, Brian; Iiams, Joel; Lee, J. Todd; Young, Paula Grafton; Nguyen, Hieu D.; Noltie, Stephen; Pambuccian, Victor; Patten, David R.; Robinson, Sam L.; Thompson, Gerald; Ryan, Richard F.; Sargsyan, Grigor; Singh, Laishram Shanta; Sarma, Ritumoni; So, Shing S.; Thornber, Nora S.; Eynden, Thomas Vanden; Wene, Gregory P.; Fukata, Jiro; Bailey, Herb; Bataille, Michel
Source: in Mathematics Magazine Vol. 75, No. 3 (2002), p. 227-233
More Articles
Type of Publication: Article
Language: English
Published: 2002
Online: Volltext
Volltext
  Search for full text
LEADER 03637nma a2201297 c 4500
001 JST056810598
003 DE-601
005 20180527144834.0
007 cr uuu---uuuuu
008 150324s2002 000 0 eng d
024 7 |a 10.2307/3219248  |2 doi 
024 8 |a 3219248 
035 |a 3219248 
040 |b ger  |c GBVCP 
041 0 |a eng 
100 1 |a Just, Erwin 
245 1 0 |a Problems  |h Elektronische Ressource 
300 |a Online-Ressource 
500 |a Copyright: Copyright 2002 Mathematical Association of America (Incorporated) 
611 2 7 |a research-article  |2 gnd 
689 0 0 |A f  |a research-article 
689 0 |5 DE-601 
700 1 |a Sastry, K. R. S. 
700 1 |a Deshpande, M. N. 
700 1 |a Márquez, Juan-Bosco Romero 
700 1 |a Satnoianu, Razvan A. 
700 1 |a Holing, Kent 
700 1 |a Klamkin, Murray S. 
700 1 |a Deutsch, Emeric 
700 1 |a Blair, Stephen 
700 1 |a Bednarchak, D. 
700 1 |a Benedek, Agnes 
700 1 |a Bernstein, Robert 
700 1 |a Binz, Jany C. 
700 1 |a Boerkoel, Tom 
700 1 |a Brodie, Marc 
700 1 |a Dale, Knut 
700 1 |a Donini, Daniele 
700 1 |a Getz, Marty 
700 1 |a Jones, Dixon 
700 1 |a Grossman, Jerrold W. 
700 1 |a Jager, Tom 
700 1 |a Locke, S. C. 
700 1 |a McCarty, Carl P. 
700 1 |a McCarty, Loretta 
700 1 |a Pratt, Rob 
700 1 |a Reid, Les 
700 1 |a Tressler, William 
700 1 |a Wenstrom, LeRoy 
700 1 |a Woltermann, Michael 
700 1 |a Zhou, Li 
700 1 |a Furdui, Ovidiu 
700 1 |a Bencze, Mihàly 
700 1 |a Burnside, Robert R. 
700 1 |a Bataille, Michael 
700 1 |a Bogaert, Jean 
700 1 |a Can, Minh 
700 1 |a Martin, Reiner 
700 1 |a Neubauer, Michael G. 
700 1 |a Schlosberg, Joel 
700 1 |a Seiffert, Heinz-Jürgen 
700 1 |a Teclezghi, Beiment 
700 1 |a Amdeberhan, Tewodros 
700 1 |a Wang, Xianfu 
700 1 |a Lee, Ho-joo 
700 1 |a Kinyon, Michael K. 
700 1 |a Ahmad, Hamza 
700 1 |a Alsina, Claudi 
700 1 |a Ayele, Geta Techanie 
700 1 |a Barger, S. Floyd 
700 1 |a Beasley, Brian D. 
700 1 |a Blackman, Anthony C. 
700 1 |a Belinsky, Eduard S. 
700 1 |a Carroll, Ron Martin 
700 1 |a Daquila, Richard 
700 1 |a Diminnie, Charles R. 
700 1 |a Edwards, Tim 
700 1 |a Efthimiou, Costas 
700 1 |a Golomb, Michel 
700 1 |a Goto, Kazuo 
700 1 |a Hagglund, Lee O. 
700 1 |a Hamilton, Tracy Dawn 
700 1 |a Hamilton, Howard B. 
700 1 |a Hammock, Damion J. 
700 1 |a Hogan, Brian 
700 1 |a Iiams, Joel 
700 1 |a Lee, J. Todd 
700 1 |a Young, Paula Grafton 
700 1 |a Nguyen, Hieu D. 
700 1 |a Noltie, Stephen 
700 1 |a Pambuccian, Victor 
700 1 |a Patten, David R. 
700 1 |a Robinson, Sam L. 
700 1 |a Thompson, Gerald 
700 1 |a Ryan, Richard F. 
700 1 |a Sargsyan, Grigor 
700 1 |a Singh, Laishram Shanta 
700 1 |a Sarma, Ritumoni 
700 1 |a So, Shing S. 
700 1 |a Thornber, Nora S. 
700 1 |a Eynden, Thomas Vanden 
700 1 |a Wene, Gregory P. 
700 1 |a Fukata, Jiro 
700 1 |a Bailey, Herb 
700 1 |a Bataille, Michel 
773 0 8 |i in  |t Mathematics Magazine  |g Vol. 75, No. 3 (2002), p. 227-233  |q 75:3<227-233  |w (DE-601)JST056801122  |x 1930-0980 
856 4 1 |u https://www.jstor.org/stable/3219248  |3 Volltext 
856 4 1 |u http://dx.doi.org/10.2307/3219248  |3 Volltext 
912 |a GBV_JSTOR 
951 |a AR 
952 |d 75  |j 2002  |e 3  |h 227-233 

Similar Items

Cannot find similar records

Library Services

Search Options

Quick links

Orientation